Kas yra imobilizatorius ir kaip jis veikia?

Elektroninis kompleksas, apsaugantis nuo variklio paleidimo be rakto, priklausančio transporto priemonės savininkui, vadinamas imobilizatoriumi. Šio prietaiso funkcija yra blokuoti vieną ar kelias automobilio sistemas (pavyzdžiui, uždegimo ir kuro padavimo sistemą), be kurių jis negalės pajudėti iš vietos. Užtikrindamas aukštą automobilio apsaugos nuo vagysčių lygį, tuo pačiu metu imobilizatorius gali sukelti problemų savininkui, jei raktas, be kurio automobilis neužsiveda, yra prarastas ar sugedęs. Šiuo atveju reikia pagaminti dublikatą, apie kurį vairuotojui paprastai negalvoja, kol neįvyks kritinė situacija, ir automobiliui neprireiks naujo rakto.

Kaip veikia imobilizatorius?

Jo veikimo principas – elektros grandinės nutraukimas arba mechanizmų, atsakingų už variklio blokavimą, maitinimas. Jei sistema aptiko bandymą įsilaužti į automobilį arba atidaryti imobilizatoriaus konstrukciją, ji nedelsdama blokuoja prieinamas automobilio sistemas. Apsaugos nuo nuvarymo prietaisas yra elektroniniame variklio valdymo bloke. Jis naudoja specialų šifrą, kurio tiksli kopija yra siųstuve-imtuve, esančiame rakto korpuse. Jei abiejų prietaisų elektroniniai kodai nesutampa, automobilio užvesti nepavyks. Paprastai imobilizatoriai turi automatinę aktyvavimo sistemą, kurios paskirtis yra savarankiškai įjungti transporto priemonės apsaugą, jei savininkas nenaudoja automobilio ilgą laiką.

Šiuolaikinių apsaugos priemonių veikimo specifika

Pažangiausios elekktroninės imobilizatorių sistemose naudojami slankieji/besikeičiantys saugos kodai. Tokių prietaisų veikimas pagrįstas dviejų lygių apsauga, t. y. kartu naudojami asmeninis ir besikeičiantis kodai. Kiekvieną kartą, kai variklis užvedamas rakto pagalba, sistema pakeičia antrąjį kodą ir išsaugo jį rakto atmintyje. Kai vairuotojas įjungia uždegimą, apsaugos įtaisas pirmiausia nuskaito asmeninį kodą, o paskui paprašo slankiojo šifro. Po dviejų variantų suderinimo, imobilizatorius sukuria naują koduotą signalą ir siunčia jį variklio valdymo sistemai, kad būtų atliktas atblokavimas. Tokios apsaugos sistemos rakto dublikato gamybai, praradimo ar vagystės atveju, specialistas turi naudoti specializuotus įrengimus ir programinę įrangą.